Projekty domów dla każego na projektydomow.edu.pl

Projekt domu

Nowoczesność w zgodzie z prawem

Po trwającej przez lata modzie na domy tradycyjne, coraz więcej inwestorów planujących budowę poszukuje projektu domu o nowoczesnej stylistyce. Oczami wyobraźni widzą swój nowoczesny dom, jednak na ziemię sprowadzają ich plany zagospodarowania przestrzennego lub warunki zabudowy. Punktem spornym z reguły jest dach. Plany zagospodarowania przestrzennego lub warunki zabudowy najczęściej nie dopuszczają możliwości zaprojektowania dachu płaskiego, określając kąt spadku połaci dachowych w granicach 30-45°, a w naszej wyobraźni wciąż pokutuje mit; dom nowoczesny = płaski dach.

W naszym krajobrazie zagościł wizerunek domu mieszkalnego jednorodzinnego jako parafraza dworku ziemiańskiego. Cechami charakterystycznymi takich obiektów jest dwuspadowy dach o kącie nachylenia ok. 38-45° oraz dwie kolumny podkreślające wejście do domu. Wykształcił się „narodowy styl” lat 90., reprezentatywny dla większości podmiejskich osiedli powstałych na przestrzeni ostatniego dziesięciolecia.

Lokalne urzędy mają niemały udział w promowaniu charakteru takiej zabudowy. Decyzje o warunkach zabudowy czy też zapisy w planach zagospodarowania przestrzennego narzucają inwestorom wielkość budynku, kąty nachylenia połaci dachu, sposób kształtowania bryły obiektu, a tym samym wpływają na wybór określonych projektów domów. Jednak cóż mają począć inwestorzy, którzy swoimi ambicjami wykraczają poza utarty schemat myślenia?

Projekt współczesnego domu kojarzony jest przede wszystkim z nowoczesną bryłą budynku. Dom nowoczesny to obiekt ze szkła i betonu, będący często powrotem do wzorców ukształtowanych przez dzieła architektoniczne epoki modernizmu. Płaski dach, wstęgowe okna to jedne z nich. Inwestor zamierzający zrealizować obiekt nowoczesny, będący w zgodzie z prawem budowlanym ma nie lada orzech do zgryzienia.

Projekty nowoczesnych domów jednorodzinnych typu: Amber, Kawka 2, Kawka 4, Kwarc, Kwarc 2, to antidotum na bolączki inwestorów. Te projekty domów spełniają kryteria, jakie stawiane są przez wytyczne urbanistyczne (np. kąt nachylenia dachu 38-45º), a jednocześnie zawierają elementy architektoniczne, które jednoznacznie kojarzą się ze współczesną architekturą mieszkaniową.

Bryła opisywanych projektów domów jest prosta, sześcian parteru nakryty dwuspadowym dachem (to ukłon w stronę tradycji), prosty i czytelny układ funkcjonalny, cała reszta to już współczesność. Projekty tego typu spełniają wszystkie kryteria stawiane przez prawo domom jednorodzinnym, nie burząc krajobrazu osiedli mieszkaniowych zmieniają jednocześnie nasze spojrzenie na dom. „Współczesny dom nowoczesny” z uwagi na duże zainteresowanie tego typu projektami już niedługo może stać się alternatywą dla domów z dwoma kolumienkami przy wejściu.