Projekty domów dla każego na projektydomow.edu.pl

Projekt domu

Dom z piwnicą czy bez?

Zanim podejmiemy decyzję o wyborze projektu domu z piwnicą lub bez, warto przeanalizować wady i zalety obu rozwiązań.

Piwnicę warto wykonać w sytuacji, gdy dysponujemy małą działką lub gdy przepisy ograniczają powierzchnię zabudowy. Zlokalizowanie pomieszczeń gospodarczych w piwnicy, a nie na parterze, może poprawić funkcjonalność domu. Duże spadki terenu przeznaczonego pod zabudowę, czy warunki gruntowe, które wymuszają głębokie fundamentowanie mogą ułatwić podjęcie decyzji o wykonaniu piwnicy. Dodatkowymi atutami takiego rozwiązania mogą być: zwiększenie wysokości kominów dymowych, spalinowych i wentylacyjnych, a przez to zwiększenie ich sprawności, swobodny dostęp do instalacji wod-kan, stabilizacja ciepła w budynku.

Nie każde warunki gruntowe występujące na działce pozwalają na podpiwniczenie budynku. Wysoki poziom wód gruntowych stanowi przeszkodę dla tego typu rozwiązań. Z piwnicy warto również zrezygnować, gdy chcemy skrócić czas budowy lub obniżyć koszt inwestycji. Szacuje się, że średnia wybudowanie piwnicy podnosi koszty budowy całego domu o ok. 10-20%.

Budowa domu bez piwnicy jest tańsza, lecz należy się zastanowić czy nie pozbawi nas pomieszczeń gospodarczych potrzebnych do komfortowego użytkowania. Decyzję dotyczącą piwnicy warto podjąć już na etapie wyboru projektu domu.

Standardowa zgoda na zmiany dołączana do każdego projektu zawiera zapis o możliwości podpiwniczenia domu lub rezygnacji z piwnicy.