Projekty domów dla każego na projektydomow.edu.pl

Projekt domu

Dach dwuspadowy czy wielospadowy

Wybierając projekt domu inwestorzy baczną uwagę poświęcają dachom. Do wyboru mamy: dachy dwuspadowe, wielospadowe oraz płaskie. Przy wyborze dachu inwestorzy kierują się głównie wyglądem zewnętrznym budynku oraz kosztami, które poniosą na jego budowę.

Dach dwuspadowy jest najprostszy w konstrukcji i najtańszy w budowie. Nie ma w nim załamań połaci, koszy i innych, wymagających odpowiedniej obróbki miejsc. Śnieg i woda nie napotykają na dachu żadnych przeszkód i są swobodnie odprowadzane. Przy kryciu jednolitych płaszczyzn nie ma dużych strat materiału i ilość obróbek jest niewielka. Przy takim kształcie dachu mamy większą możliwość aranżacji poddasza. Skosy znajdują się tylko wzdłuż okapów po dwóch stronach budynku, przez co nie zabierają zbyt dużo powierzchni.

Dach wielospadowy jest stosowany w domach o rozbudowanej bryle i skomplikowanych kształtach. Minusem wyboru takiego dachu są koszty oraz trudniejsze wykonawstwo. Duża ilość załamań, lukarn i koszy powoduje wzrost ilości obróbek blacharskich i odrzutów. Zachodzi potrzeba zakupienia dodatkowych elementów do obrobienia licznych naroży i załamań. Przy skomplikowanym dachu trzeba doliczyć również trudniejsze montowanie rynien i rur spustowych. Pod względem wykorzystania przestrzeni poddasza dach wielospadowy jest mniej ekonomiczny. Zdarza się, że skosy mamy przy wszystkich ścianach zewnętrznych, a ściany prostopadłe do ścian zewnętrznych są ścięte.