Projekty domów dla każego na projektydomow.edu.pl

Projekt domu

Funkcjonalnie na niewielkim metrażu

Projekt Albit wyraża oczekiwania współczesnych inwestorów, którzy po pierwsze marzą, by zamieszkać w domu z ogrodem, po drugie posiadają fundusze, które mocno ograniczają ich możliwości, po trzecie chcą, by w przyszłości dom nie generował wysokich kosztów utrzymania.

Projekt domu Albit
Projekt domu Albit z Pracowni architektonicznej MTM Styl

 

prezentowanym projekcie architekt postawił sobie za cel pogodzenie tych wszystkich oczekiwań, a główny nacisk położył na ekonomię i energooszczędność poszczególnych rozwiązań. W założeniu miał powstać dom prosty, funkcjonalny i energooszczędny. Jego stylistyka łączy w sobie tradycję i nowoczesność. Do grupy tradycyjnych detali należą: daszek nad wejściem, ciężkie, rustykalne balustrady. Natomiast nowoczesnego charakteru dodają duże przeszklenia typu porte-fenetre oraz drewniana okładzina na elewacji.

Podstawowe założenia

Albit jest projektem energooszczędnym jego zaprojektowanie było sztuką kompromisu między funkcjonalnością, efektywnością oraz szeroko pojętą estetyką architektoniczna. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że projektowanie domu energooszczędnego wymusza na architekcie inne podejście to pracy. Konieczna jest tu rezygnowanie z bogatych kształtów, wykuszy, lukarn, skomplikowanych dachów.

Głównym celem jest minimalizacja naroży, mostków termicznych, balkonów. W domach energooszczędnych pozbawionych elementów dekoracyjnych błędy w proporcji są uwidocznione z podwójną siłą, dlatego architekci muszą skupić się na tym, by zaprojektować prosty, ale ciekawy dom.

Bryła i rozkład wnętrz

Projekt posiada zwartą, prostą bryłę, pozbawioną balkonów, zbędnych uskoków, wykuszy. To sprawia, że stanowi idealny przykład domu energooszczędnego. Co ciekawe, z uwagi na niższe koszty budowy, proste bryły zyskują coraz więcej zwolenników. Wciąż jednak inwestorzy chcą mieszkać w domach ładnych, nowoczesnych, ale jednocześnie są przywiązani do tradycji i chcą, by ich dom posiadał lokalny, współgrający z otoczeniem rys. Projekt Albit spełnia te oczekiwania - to dom energooszczędny, o prostej formie, niedrogi w realizacji, funkcjonalny i z charakterem. Jest domem kompaktowym, który mimo stosunkowo małej powierzchni (101,80 m2 + 16,13 m2 garaż) umożliwia funkcjonalną aranżację.

To dom idealny dla 4-osobowej rodziny. Parter zaprojektowany został jako przestrzeń dzienna. Znalazł się tu jasny salon, otwarta kuchnia ze spiżarnia oraz pomieszczenie pomocnicze (WC z wydzielona pralnią). Z kolei na poddaszu zaprojektowano trzy ustawne sypialnie, garderobę oraz sporą łazienkę z miejscem na wannę oraz prysznic.

W bryle budynku znajduje się jednostanowiskowy garaż, W jego tylnej części przewidziano kotłownię, do której prowadzi wejście ulokowane na tyłach domu. Garaż w bryle budynku ma kilka zalet 7 chroni pomieszczenia mieszkalne przed zimnym wiatrem, brakiem nasłonecznienia i stanowi niejako śluzę cieplną. Tym samym wpływa na lepszą ochronę cieplną pomieszczeń wewnątrz domu.

Usytuowanie garażu przy domu pozwala również na niezakłóconą komunikację. Dostęp do garażu odbywa się bez konieczności wychodzenia z domu. jest to praktyczne rozwiązanie, szczególnie podczas złych warunków pogodowych, np. wyniesienie zakupów z samochodu nie stanowi wtedy problemu. Projekt Albit został stworzony z myślą o tych inwestorach, którzy cenią tradycję współgrającą z nowoczesnymi rozwiązaniami. To dom o niewielkiej powierzchni, który funkcjonalnie urządzony zapewni przestrzeń i prywatność wszystkim mieszkańcom.