Projekty domów dla każego na projektydomow.edu.pl

Projekt domu

Burj Khalifa w Dubaju - najwyższy budynek świata

W 2007 roku, padło kilka rekordów między innymi wieżowiec Burj Dubai którego wysokość przekroczyła w maju 2007 roku wysokość najwyższego budynku w USA, Sears Tower (Willis Tower), zaprojektowany przez Skidmore, Owings & Merrill w 1970 roku.

Burj Khalifa Burj Khalifa

Dwa miesiące później, w lipcu 2007 r., Burj stał się najwyższym budynkiem na świecie (512,1 m) , spychając Taipei 101, który posiadał tytuł najwyższy na świecie tylko sześć lat. Do września Burj złamał kolejny rekord: na 555 metrów , to teraz najwyższa na świecie struktura wolnostojąca.Burj osiągnęła swoją ostateczną wysokość na 828 metrach, w odległości zaledwie 172 metry zabrakło do kilometra.

Zamówienie na budowę złożył sam Emir Dubaju, a szacowany koszt jego budowy wyceniono na 1,1 miliarda dolarów. Budynek powstał nie gdzie indziej jak tylko nad Zatoką Perską. Inspirację dla autora stanowił liście lokalnego kwiatu pustynnego hymenocallis, z tąd też kształt wieży nawiązuje do kształtów natury.

Klimat i miejsce w jakim wybudowano ten monument wcale mu nie sprzyja z jednej strony morski klimat o wysokiej wilgotności a od lądu pustynia. Taka lokalizacja wymaga odpowiedniej konstrukcji i wyjątkowej fasady którą trzeba utrzymywać w czystości. Trzeba wspomnieć iż zewnętrzna część czyszczona jest ręcznie, powierzchnia oszklona zajmuje bagatela 86,6 tys. m2 a całość 111,5 m2.

Ciekawe kiedy zaczną powstawać w pełni funkcjonalne projekty domów jednorodzinnych zamieszczone kilka set metrów nad ziemią ?:)

Wracamy na ziemię, dla lepszego zobrazowania zapraszam do obejrzenia filmu: