Projekty domów dla każego na projektydomow.edu.pl

Projekt domu

Jak wybrać odpowiedni projekt domu

Parametry domu a rózne zmienne

Powierzchnia domu

Należy dość precyzyjnie określić, jakie pomieszczenia mają się znaleźć w przyszłym domu, tak aby zadowoliły wymagania całej rodziny oraz jaka ma być ich wielkość. Trzeba przy tym pamiętać o orientacyjnej cenie jednego metra kwadratowego i obliczyć na jak duży dom nas stać.

Czynniki warunkujące wielkość domu:
  • wielkość działki
  • ilość domowników
  • możliwości finansowe inwestorów/ posiadane środki na budowę
  • potrzeby i oczekiwania domowników

Wymagania, tryb życia i plany rodziny

Wybór projektu, który spełni oczekiwania przyszłych domowników, warto zacząć od sprecyzowania własnych wymagań. Czteroosobowa rodzina domatorów może potrzebować więcej przestrzeni niż sześcioosobowa rodzina ekstrawertyków wracających do domu późnym wieczorem. Zróżnicowana oferta projektów gotowych MTM STYL pozwala rodzinie precyzyjnie dopasować przestrzeń życiową do własnych potrzeb. Decyzja o dodatkowej łazience lub sypialni dla gości, kominku w salonie i antresoli nad nim, garażu na jedno lub dwa stanowiska już na etapie wyboru projektu, powinna być odpowiedzią na indywidualne preferencje przyszłych mieszkańców.

Warto zastanowić się ile osób ma w domu docelowo mieszkać. Czy w planach jest powiększenie rodziny, czy przeciwnie, za 2-3 lata, kiedy budowa się zakończy, dzieci będą już dorosłe i wyprowadzą się zanim zdążą się na dobre zadomowić? Przemyślana decyzja pozwoli nam uniknąć sytuacji, w której nowo wybudowany dom okazuje się za duży i zbyt kosztowny w utrzymaniu albo za mały i wymagający rozbudowy, jeszcze zanim się do niego wprowadzimy.

Jeśli ktoś z domowników pracuje w domu, warto wybrać projekt, który od razu uwzględni taką potrzebę. Na etapie wyboru projektu najłatwiej zdecydować czy wystarczy dodatkowy pokój, czy potrzebny będzie wydzielony gabinet z odrębnym wejściem, dzięki któremu praca nie będzie ingerować w prywatną przestrzeń rodzinny.

Koszty

Trafnie wybrany projekt dostosuje dom do zasobności portfela inwestorów. Wybierając projekt domu inwestor ma realny wpływ na koszty inwestycji. Nie pozwolą mu o tym zapomnieć kredytodawcy i wykonawcy. Dlatego warto zamówić kosztorys. Cena pełnego kosztorysu inwestorskiego, jaki oferujemy naszym klientom, to znikomy procent kosztów budowy domu, a pozwoli przewidzieć ewentualne niespodzianki i racjonalnie zorganizować wydatki. Warto również zauważyć, że już na etapie projektu inwestor decyduje o kosztach późniejszej eksploatacji domu. Wybór materiałów budowlanych, w szczególności rodzaju ocieplenia, sposobu ogrzewania, dodatkowych instalacji daje możliwość dopasowania domu nie tylko do zasobów finansowych w trakcie budowy i zaraz po niej, ale też do zmniejszonego poziomu dochodów rodziny na emeryturze. Trafnie wybrany projekt domu to również sposób na zapewnienie bezpieczeństwa finansowego.

Zanim wybierzemy projekt należy zastanowić się jakich materiałów chcemy użyć do budowy naszego domu, określić czym ma być pokryty dach, jakie mają być stropy, ściany i grubość ocieplenia.

Głównymi czynnikami w bryle budynku podnoszącymi koszt mogą być:
  • kształt dachu
  • balkony, tarasy, uskoki
  • nadwieszone bryły, wykusze
  • duże przeszklenia